ANKARA ÜNİVERSİTESİ

DOSYA DEPOLAMA SERVİSİ

Yardım

Giriş

dosyam.ankara.edu.tr, en çok bir yıl süre ile size ayrılmış miktarda alana dosya yüklemenizi ve bu dosyaları istediğiniz kişilerle paylaşmanızı sağlayan bir hizmet sunar.

Sistem tarafından, karşıya yüklediğiniz her dosya için bir kalıcı bir bağlantı oluşturulur. Parola ile korumadığınız sürece bu bağlantıyı elde eden herkes tarafından dosya direkt olarak indirilebilir.

Oturum Açma

Bu sistem, kurumsal bir e-posta hesabına sahip olan her Üniversite personeli tarafından kullanılabilir. Bunun için https://dosyam.ankara.edu.tr adresinden kurumsal e-posta adresi ve bu adresin parolası ile giriş yapılabilir.

Dosya Yükleme

Anasayfadaki Dosya Yükle butonunu tıklatın.

Açılacak pencerede,
Gözat'ı tıklatarak karşıya yüklemek istediğiniz dosyayı bilgisayarınızdan seçin. Ayrıca bu alanda, size ayrılan yükleme alanının doluluk miktarına göre yükleyebileceğiniz dosyanın maksimum boyutu görüntülenir (Her kullanıcı için yükleme alanının boyutu 250 MB'dir).
Saklama Süresi listesinden dosyanın paylaşımda kalacağı süreyi seçin (Süre sonunda dosya sunucudan silinir ve erişim mümkün olmaz. Dosyanın sunucudan kaldırılmasına kısa bir süre kala e-posta ile bilgilendirilirsiniz.).
Başlangıç Tarihi'ni tıklatarak dosyanın paylaşıma açılacağı tarihi seçin (İleri bir tarih seçtiğinizde bu tarihten önce dosyaya erişim mümkün olmaz.).
Açıklama alanına dosya indirme sayfasında görüntülenecek ve dosyayı niteleyecek bir metin girebilirsiniz.
Bana e-posta gönder seçeneğini etkinleştirdiğinizde dosya karşıya yüklendikten sonra oturum açarken kullandığınız e-posta adresine, dosyanın başarıyla karşıya yüklendiğini belirten, dosya adı, erişim adresi ve indirilebileceği zaman aralığı gibi bilgileri içeren bir e-posta gönderilir.
Dosya indirilirken parola sor seçeneği etkinleştirildiğinde dosya indirilirken sorulacak bir parola girebilmeniz için veri alanı görüntülenir. Böylece dosyanın yalnızca parola doğrulaması ile indirilebilmesi sağlanır.
Karşıya Yükle butonu ile yükleme işlemini tamamlayın.

E-Posta ile Bilgilendirme

Yükleme sonrasında tarafınıza gönderilen e-posta aşağıdaki gibi görüntülenir.

Anasayfa

Anasayfanızda karşıya yüklediğiniz dosyalara ait bazı bilgileri görebilir, erişim süresini uzatabilir, dosyayı paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

Sayfanın en alt bölümünde toplam ve kullanılan yükleme alanınızın miktarını görebilirsiniz.

Dosyayı silmek için "çarpı" simgesini tıklatın (Dosya sunucudan kaldırılır ve erişim mümkün olmaz).
Erişim süresini bir gün daha uzatmak için "artı" simgesini tıklatın.
Dosyayı paylaşmak için "Paylaş" butonunu tıklatın.

Dosya Paylaşma

Anasayfanızda Paylaş butonunu tıklattıktan sonra görüntülenecek pencerede, dosyanın indirme bağlantısını bulabilirsiniz.
Bu adresi e-posta ile istediğiniz adreslere göndermek için "posta pulu" simgesini tıklatın.

Sonraki pencerede alıcı e-posta adreslerini ve (varsa) iletmek istediğiniz mesajı girerek Gönder'i tıklatın. Bu yöntemle e-postalar, Dosya Depolama Servisi'ne özel dosyam@ankara.edu.tr adresinden gönderilir.
Eğer paylaşım için e-postayı, bilgisayarınızdaki bir e-posta istemci ile (Mozilla Thunderbird, Microsoft Outlook vb.) farklı bir e-posta adresinden göndermek istiyorsanız Kendi e-posta istemcimle gönder'i tıklatın. Tıklamanın ardından (varsa) bilgisayarınızdaki varsayılan e-posta istemci programının e-posta gönderme sayfası görüntülenir ve mesajın "gövde" alanında "Dosyayı indirmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz : https://dosyam.ankara.edu.tr/32aj0y" ifadesi yer alır.

Dosya İndirme

Dosya indirme bağlantısını paylaştığınız kullanıcılar tarafından indirme sayfası aşağıdaki gibi görüntülenir.
Ankara Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı © 2015